""
ساعت 13:46 بر حسب GMT +3.5 می باشد.  

بازدید کننده گرامی , به بزرگترین انجمن علمی و تحقیقاتی تخصصی سگها در ایران خوش آمدید . انجمن در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد .لذا خواهشمند است که از ارسال پست های سیاسی و مذهبی و غیرقانونی که منجر به مسدود شدن انحمن خواهد شد جدا خودداری فرمایید. با تشکر

بازگشت   انجمن تخصصی ایرانیان داگ - Iranian Dog > سوالات و مشاوره ی دامپزشکی > تولید و پرورش

جدیدترین مباحث انجمنها

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش

قدیمی 28-09-2015, 23:39   #1
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

تشکر شده 64 بار در 29 پست
لايك دريافتي : 2
لايك كرده : 1
manooch is on a distinguished road
امتیازات: 5,282, سطح: 46
امتیازات: 5,282, سطح: 46 امتیازات: 5,282, سطح: 46 امتیازات: 5,282, سطح: 46
میزان پیشرفت: 66%, 68 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 66% میزان پیشرفت: 66% میزان پیشرفت: 66%
بازدید: 0%
بازدید: 0% بازدید: 0% بازدید: 0%
پیش فرض گزینش توله ( توله شناسی )

سلام . من اخیرا بصورت اتفاقی با یک پیشامد روبرو شدم که حاصل آن ، پدید آمدن چند سوال بود . انچه برای من پیش امد این بود : در سفری که چند ماه قبل یه روستای پدری (در استان اردبیل ) داشتم ، شاهد جفتگیری یک سگ سرابی مشکی ( از این هیکلی یا ) با یگ سگ ماده محلی بودم . این واقعه گذشت تا زمانی که من برای بار دیگر به روستا رفتم . سگ ماده ای که کمی قبل شرحش رفت ، را دیدم . تا به حال سگی با شکمی به این بزرگی ندیده بودم . صاحب قبلی این سگ ( که بومی روستا بود ) مهاجرت کرده بود به تهران و سگه بی صاحب مانده بود . او را راه دادم و بعد از یکهفته 12 تا توله زایید . من در همان هفته اول ماده ها و ضعیفترهارا جدا کردم ( و به راحت ترین روش ممکن فرستادمشان دیار عدم / که ایکاش ما هم همیشه در دیار عدم میماندیم ) و نهایتا پنج تا توله را حفظ کردم . البته نهایتا یکی یا دو تا نگه خواهم داشت . حالا حدودا سی روزه هستند . حالا مشکل من چیه ؟ من برای اینکه بفهمم این توله ها به درد بخور ( که صفت شجاعت و تهور مد نظر من است ) هستند یا نه دو راه دارم :

1- یا باید تا 9 ماهگی ( بلوغ نسبی سگ ) صبر کنم و در این سن سگها را محک بزنم .

2- و یا باید سعی کنم در سن دو ماهگی ( که تا حدی خصائص اخلاقی نمایان میشود ) دست به گزینش بزنم .

- راه اول راه درست تری است ولی اگر امکانات ( اعم از زمان ، مکان ، خرج تغذیه و بهداشت و...) اجازه ندهد ، گریزی از راه دوم نیست . البته حتا اگر شما بخواهید توله هم بخرید ، باز با این مسئله روبرو هستید .

- من حاصل یافته ها و تاملات مختصر خودم را ( بعنوان یک شخص اماتور ) بیان میکنم و چشم امید به راهگشایی اهل فن دارم .

گزینش توله :

1- دانستن کیستی پدر و مادر توله : پدر و مادر توله خیلی مهمند و این مسئله اختصاص به سگ ها ندارد . تمامی ماها به والدینمان شبیه هستیم ( حوزه فیزیکی - بدنی ، روانشناختی و غیره ) و سگ ها نیز چنین اند . البته هیچ گارانتی ای وجود ندارد که توله یک پدر و مادر جنگجو ، حتما جنگجو بشود . من خودم قبلها دو توله داشتم که حاصل جفتگیری یک شیر ماده و یک نر استثنایی بود ، ولی با این حال یکی از این دو برادر ( توله ها ) بسیار ترسو از اب در آمد . در مجموع تجربه من اینست که پدر و مادر خوب ، احتمال موفقیت را بسیار بالا میبرد ولی گارانتی هیچگاه صددرصد نیست .

ایراد : شناختن پدر و مادر توله آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها . چرا که در محیط های روستایی سگ زیاد است و بعید نیست ضعیف ترین نر هم شانس جفتگیری پیدا کند . من خودم شاهد بودم که دو تا نر قوی در حال جنگ بودند و یک سگ دوزاری ارز فرصت استفاده کرد و با سگ ماده جفت شد .

2- فیزیک بدنی توله : خب ! فرض کنید ده تا توله دو ماهه جلوی شماست و پدر و مادر انها را هم نمیشناسیم ( یا میشناسیم ) معیارهای درست گزینش چه هستند ؟ فیزیک بدنی فاکتور نسبتا ( و نه قطعا ) تعیین کننده ای است و تجربه شخصی من اینست که مهمترین فاکتور بدن سک فک و کله است . یعنی هر چه فک سگ حجیم تر باشد بهتر است . البته خود کله هم مهم است . فاکتور دوم پنجه سگ است .یعنی هر چه پنجه پهن تر باشد بهتر است ولی فک مهمترین است . البته کل فیزیک هم مهم است . مثلا جناب بروس لی کمیت فیزیکی گنده ای نداشت ولی کیفیت فیزیکی خوبی داشت . بقول ما آذریها خیلی موارد هست که هیکل چوخدو ( زیاده ) غیرت یوخدو ( وجود ندارد ) . گنده گی صرف ملاک نیست .

- نکته فرعی : من نکته ای را خواهم گفت ولی روی این مطلب مصر نیستم . میزان زمختی موی سگ احتمالا نشانه خوبی است . من خودم تجربه کردم که سگهایی که موی نرم و لطیفی دارند ، به درد نمیخورند . یعنی موی زمخت احتمالا علامت خوبی است .

3- رفتارهای بدنی ( body language ) . معمولا سگهایی گه سر خود را بالا نگه میدارند سگهای خوبی هستند . گرچه بالا نگه داشتن دم هم علامت نسبتا خوبی ست ولی تجربه شخصی من اینست که سگی که فیزیک سرش سر بالاست ، به احتمال زیاد سگ خوبی خواهد شد .

4- روانشناسی سگ : توله ای که ازت فرار کند احتمالا ترسو خواهد شد . البته ممکن است توله ای سریع خودش را جلویت ولو کند، که این هم علامت خوبی نیست . دوستی میگفت اگر پشت گردن توله را بگیری و منفعل باشد علامت خوبی نیست ولی اگر عکس العمل نشان دهد و اکتیو باشد نشانه خوبی است . در مجموع تصور میکنم روانشناسی ( یا روان خوانی ) سگ تجربه زیاد و استعداد میخواهد و کار راحتی نیست . البته تستهای هوش و ... هم هست که من شخصا خیلی وارد این داستان نمیشم . به این دلیل که شجاعت و شهامت سگ برای من مهم تره تا اینتلجنس و این داستانها .

- اینها که گفتم مبتی بر تجربه بسیار محدود ( ولی علاقه مندانه ) خودم + کمی مطالعات اینترنتی است و ابدا مدعی صحت آنها نیستم چرا که ادعای درست ادعای علمی است و ادعای علمی ادعایی است که مبتنی بر تحقیقات تجربی کافی باشه . این نوشته فقط توری است که انداخته شده تا صیاد تجربیات اهل فن باشه .

ویرایش توسط manooch : 28-09-2015 در ساعت 23:48
manooch آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تبلیغات
کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما manooch برای ارسال این پست سودمند:
ashkanbahal12 (29-09-2015), bArAnAk (03-05-2017), mirhosseini (02-10-2015), شکور (29-09-2015)

قدیمی 29-09-2015, 07:37   #2
ارش احمدی
عضو سایت

ارش احمدی آواتار ها

تشکر شده 286 بار در 74 پست
لايك دريافتي : 80
لايك كرده : 4
ارش احمدی is on a distinguished road
امتیازات: 3,084, سطح: 34
امتیازات: 3,084, سطح: 34 امتیازات: 3,084, سطح: 34 امتیازات: 3,084, سطح: 34
میزان پیشرفت: 23%, 116 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 23% میزان پیشرفت: 23% میزان پیشرفت: 23%

توله ی خوب به صرف درشت بودن بزرگی پنجه دم گرفتن نیس توله ی خوب بیشترین شیر رو میخوره اونی که بیشتر از همه میخوره کوچیک تر هم باشه از اونا درشتر میشه
ارش احمدی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکرها از این نوشته :
manooch (29-09-2015)

قدیمی 29-09-2015, 09:17   #3
بولوت
عضو سایت

بولوت آواتار ها

تشکر شده 465 بار در 179 پست
لايك دريافتي : 55
لايك كرده : 45
بولوت is on a distinguished road
امتیازات: 8,532, سطح: 62
امتیازات: 8,532, سطح: 62 امتیازات: 8,532, سطح: 62 امتیازات: 8,532, سطح: 62
میزان پیشرفت: 28%, 218 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 28% میزان پیشرفت: 28% میزان پیشرفت: 28%

شما میتونستید تا یک ماهگی توله ها صبر کنی و توله های اضافی و به قول خودتون ضعیف رو بدی به دوستان و یا هر کس دیگری ، این عمل شما که به راحتی میتونی دخل توله هارو بیارین ، اصلا درست نیست.
بولوت آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما بولوت برای ارسال این پست سودمند:
ashkanbahal12 (29-09-2015), sajad.gh (04-01-2017)

قدیمی 29-09-2015, 09:52   #4
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

نقل قول:
نوشته اصلی توسط بولوت نمایش پست ها
شما میتونستید تا یک ماهگی توله ها صبر کنی و توله های اضافی و به قول خودتون ضعیف رو بدی به دوستان و یا هر کس دیگری ، این عمل شما که به راحتی میتونی دخل توله هارو بیارین ، اصلا درست نیست.
آقای بلوت اولا که اساسا فرهنگ نگهداری حیوان ( سگ و غیره ) در ایران پایین است و من اشخاصی را که واجد این فرهنگ باشند نمیشناسم . سگ نگهداشتن برای من یک مسئله ساده نیست . مثلا من با وجود اینکه خانه امان در روستا بزرگ است ، هر روز سگهایم را برای گردش میبردم بیرون ( پیاده روی ) . و یا هیچوقت سگم را نمیبستم ( بعضی ها میبندن که وحشی بشه ) .

دوما من توله های اضافی را در یک سطل اب انداختم . اینجوری بعد از دو دقیقه راحت میشه اما اگر نگه میداشتم انها مجبور به تحمل یک زندگی طولانی رنجبار بودند . زندگی بیرحمه و دنیای بی صاحب و کتابی یه .

سوما هیچ جا ثایت نشده که مثلا بودن خیلی ارزشمندتر از نبودنه و بلکه میشه گفت نبودن بهتر از بودنه .
کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما manooch برای ارسال این پست سودمند:
mirhosseini (02-10-2015), شکور (29-09-2015)

قدیمی 29-09-2015, 10:03   #5
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

این عکس متعلق به ده روزگی توله هاس ( حدودا ) . الان چون تهرانم عکی دیگه ای ندارم . آنها را سپرده ام به یک همسایه و ده روز دیگه اگر رفتم عکس جدید میگذارم.

ویرایش توسط manooch : 29-09-2015 در ساعت 10:11
کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما manooch برای ارسال این پست سودمند:
ashkanbahal12 (29-09-2015), bArAnAk (03-05-2017), شکور (29-09-2015)

قدیمی 29-09-2015, 10:35   #6
شکور
معاون سایت

شکور آواتار ها

تشکر شده 3,504 بار در 1,254 پست
لايك دريافتي : 95
لايك كرده : 46
شکور is on a distinguished road
امتیازات: 14,283, سطح: 77
امتیازات: 14,283, سطح: 77 امتیازات: 14,283, سطح: 77 امتیازات: 14,283, سطح: 77
میزان پیشرفت: 59%, 167 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 59% میزان پیشرفت: 59% میزان پیشرفت: 59%

با سلام همراه قدیمی و عزیز سایت.
در مورد راحت کردن اون توله های ضعیف تر به نظرم کار خوبی کردین . هرچند خیلی ها شاید ناراحت بشن . اما جلوگیری از تکثیر بی رویه سگ های ولگرد کار درستیه به نظر من.
به نظرم باید ببینیم که خواست شما از یه سگ چی هست تا بتونیم انتخاب کنیم .
اگر شما یه سگ نگهبان می خوای که هیکلش ترسناک باشه خوب راحت میتونین تو 2 ماهگی بزرگترین توله رو انتخاب کنین که احتمالا همون شاه تولس . من خودم هر وقت می خوام برای کسی سگ بگیرم که دوست داره سگشو تو خونه نگه داری کنه کوچیک ترین توله رو که سالم باشه انتخاب میکنم دلیلشم خوب مشخصه . اگر سگ برای همدم خودمون بخوایم همون توله ای که به قول شما خودشو جلوت ولو میکنه از همه بهتره. اما برای جنگ داستان یکم پیچیدس . میشه یکم بری تو نخشون ببینی کدومشون قلدر تره اگر نر بود و هیکلشم خوب بود میشه روش حساب کرد . اما همه اینا که گفتم صد در صد نیس . شاید کل نظراتم غلط باشه چون به قول شما از روی تجربه هست نه تحقیقات علمی. هرچند الان روانشناسان و رفتارشناسان سگها از همون توله گی میتونن تشخیص بدن تقریبا خصوصیات رفتاری حیوون رو . کما اینکه تو یه برنامه دیدم که 120 تا توله رو تحت نظر گرفتن تا بهترین توله رو برای شرایط نجات گروگان انتخاب کنن . اونی که از همه رو اعصابش مسلط تر بود.
از کوزه همان برون تراود که در اوست
شکور آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما شکور برای ارسال این پست سودمند:
bArAnAk (03-05-2017), manooch (29-09-2015), masih4000 (11-01-2017)

قدیمی 29-09-2015, 13:28   #7
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شکور نمایش پست ها
با سلام همراه قدیمی و عزیز سایت.
در مورد راحت کردن اون توله های ضعیف تر به نظرم کار خوبی کردین . هرچند خیلی ها شاید ناراحت بشن . اما جلوگیری از تکثیر بی رویه سگ های ولگرد کار درستیه به نظر من.
بله . نه صددرصد یلکه هزار درصد درسته . حتا یک جریان فرهنگی ( در ایران ) هست که به دنبال تثبیت قوانینی جهت قانونمند کردن فرزندآوری برای انسانهاست . یعنی هر عبدالپشمکی نتونه بچه تولید کنه ( و به تعداد سارقین و معتادان اضافه کنه ) . حالا در مورد سگ هم همینجوری یه . شما یه سگ داشته باش ولی حداقل ها رو براش انجام بده . این بهتره تا چند تا سگ داشته باشی و نتونی بهشون برسی .

نقل قول:
به نظرم باید ببینیم که خواست شما از یه سگ چی هست تا بتونیم انتخاب کنیم .
اگر شما یه سگ نگهبان می خوای که هیکلش ترسناک باشه خوب راحت میتونین تو 2 ماهگی بزرگترین توله رو انتخاب کنین که احتمالا همون شاه تولس .
اقای شکور هانطور که قبلا نوشتم فاکتور فیزیکی شرط لازم هست ولی شرط کافی ( قطعی ) نیست . یعنی هم کمیت فیزیکی مهم است هم کیفیت فیزیکی و هم ساختار روانشناختی سگ .

- ضمنا لطفا اگر لینک این تحقیقات ( بر روی 120 توله ) را دارید ، انرا در سایت قرار دهید و یا لطف کنید و کمی بیشتر در مورد تسلط بر اعصاب توضیح دهید .
تشکرها از این نوشته :
شکور (30-09-2015)

قدیمی 30-09-2015, 11:36   #8
شکور
معاون سایت

شکور آواتار ها

تشکر شده 3,504 بار در 1,254 پست
لايك دريافتي : 95
لايك كرده : 46
شکور is on a distinguished road
امتیازات: 14,283, سطح: 77
امتیازات: 14,283, سطح: 77 امتیازات: 14,283, سطح: 77 امتیازات: 14,283, سطح: 77
میزان پیشرفت: 59%, 167 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 59% میزان پیشرفت: 59% میزان پیشرفت: 59%

سلام
والله همونطور که گفتم برنامه تلویزیونی بود دیدم که 120 تا توله رو تحت نظر گرفت رفتار شناس حیوونات.
تسط رو اعصاب برای سگ های پلیس بسیار مهم و حیاتی هستش به طوری که سگ می بایس در حین شلوغی و ازدحام بتونه گوش به فرمان باشه و عصبی نشه . و خطیر ترین مسئولیت رو سگهایی دارن که تو امر نجات گروگان کمک انسان میکنن. چون یک پارس بیجا یا عمل اشتباه میتونه باعث مرگ گروگان بشه .
نشون میداد که پلیس از روبرو توجه گروگان گیر رو جلب میکرد و سگ از پشت حمله میکرد مستقیم به دستی که اسلحه داشت !!!!
در مورد اون بحث هیکل هم باهاتون موافقم که لازم هست اما به نظرم میشه با یکم آموزش برای امر نگهبانی به کافی بودنش هم رای داد.
چون سگ هر چی بزرگتر باشه دزدی که ازش بترسه، بیشتر حساب کار دستش میاد . حالا بماند که بعضی ها از اژدها هم نمیترسن :دی
از کوزه همان برون تراود که در اوست

ویرایش توسط شکور : 30-09-2015 در ساعت 11:39
شکور آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکرها از این نوشته :
manooch (30-09-2015)

قدیمی 30-09-2015, 15:29   #9
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

جناب حافظ میگه :ما ز یاران چشم یاری داشتیم / خود غلط بود آنچه می پنداشتیم ؟

حالا ما هم میگیم : ما ز اهل فن چشم یاری داشتیم ...

- این بحث گزینش توله و توانایی شناخت توله و توانایی پیش بینی آینده شخصیتی توله بحث خیلی مهمی یه . چرا که انتخاب اشتباه باعث میشه یکسال برای یک توله زمان ، پول ، زحمت و غیره هزینه کنی و آخرش بفهمی زحمت درختی را کشیده ای که اصلا میوه نمیدهد .
کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما manooch برای ارسال این پست سودمند:
armin arash (30-09-2015), شکور (30-09-2015)

قدیمی 02-10-2015, 13:37   #10
mirhosseini
عضو سایت

mirhosseini آواتار ها

تشکر شده 474 بار در 228 پست
لايك دريافتي : 44
لايك كرده : 109
mirhosseini is on a distinguished road
امتیازات: 9,448, سطح: 65
امتیازات: 9,448, سطح: 65 امتیازات: 9,448, سطح: 65 امتیازات: 9,448, سطح: 65
میزان پیشرفت: 33%, 202 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 33% میزان پیشرفت: 33% میزان پیشرفت: 33%
بازدید: 99%
بازدید: 99% بازدید: 99% بازدید: 99%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط manooch نمایش پست ها
جناب حافظ میگه :ما ز یاران چشم یاری داشتیم / خود غلط بود آنچه می پنداشتیم ؟

حالا ما هم میگیم : ما ز اهل فن چشم یاری داشتیم ...

- این بحث گزینش توله و توانایی شناخت توله و توانایی پیش بینی آینده شخصیتی توله بحث خیلی مهمی یه . چرا که انتخاب اشتباه باعث میشه یکسال برای یک توله زمان ، پول ، زحمت و غیره هزینه کنی و آخرش بفهمی زحمت درختی را کشیده ای که اصلا میوه نمیدهد .
طبق نوشته هاتون شما خودتون استادید وحرفی برای گفتن نمیمونه

ولی نظرمو میگم
برای شناسایی بهترین توله :
- هیکل بزرگ ، سر بزرگ ، پنجه بزرگ که خودتون نوشتید
- با ایجاد صدای ناگهانی بلند میتونی بررسی کنی ببینی کدوم توله نمیترسه با شرط کر نبودن توله ای که نترسید امتیازش بیشتره
- توله ای که بیشتر غذا میخوره و مهمتر اینکه تحرک بیشتری داره که اینم تا حدودی خودتون نوشتید
- رنگبندی تا حدودی و خشونت ظاهری (چهره) هم میتونه مشخص کنه آینده چه خواهد شد
- بهترین توله ها رو هم اگه بد بزرگ کنی خراب میشن پس 50 درصد کار شمایی که به تغذیه برسی ، آموزش درست بدی ، خودت نزنیش اجازی ندی کسی بهش چپ نگاه کنه و نترسه و ...
کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mirhosseini برای ارسال این پست سودمند:
bArAnAk (03-05-2017), manooch (02-10-2015), شکور (03-10-2015)
پاسخ

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوزهای ارسال و ویرایش
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلک فعال است
[IMG] فعال است
HTML غیر فعال است

Forum Jump