نمایش پست تنها

قدیمی 10-01-2015, 23:41   #17
manooch
عضو سایت

manooch آواتار ها

تشکر شده 64 بار در 29 پست
لايك دريافتي : 2
لايك كرده : 1
manooch is on a distinguished road
امتیازات: 5,937, سطح: 49
امتیازات: 5,937, سطح: 49 امتیازات: 5,937, سطح: 49 امتیازات: 5,937, سطح: 49
میزان پیشرفت: 94%, 13 امتیاز نیاز دارد
میزان پیشرفت: 94% میزان پیشرفت: 94% میزان پیشرفت: 94%
بازدید: 67%
بازدید: 67% بازدید: 67% بازدید: 67%
پیش فرض در مورد فرمایش جناب شهریار

نقل قول:
نوشته اصلی توسط shahriar95 نمایش پست ها
دقیقا عشق مادر به فرزند و .... هر رفتاری که بگی اساسا چیزی فیزیکی هست.(که در مغز شروع میشه و بروز میکنه). حالا اینکه ما چطور به اینها نگاه کنیم یه بحث فلسفی هست که صدها ساله موجب بحث های سنگین بین فلاسفه های بزرگ شده و تمومی نداره. اینکه شما میگی اگر اینطوری نگاه کنیم همه چیز برامون بی معنی و بی احساس میشه دقیقا چیزی هست در فلسفه به نام "پوچ گرایی". ولی همه به این پوچ گرایی نمیرسند از جمله من و خیلی های دیگه.
جناب شهریار گرامی همانگونه که گفتید مسئله چیستی انسان قرنهاست محل بحث فلاسفه و دانشمندان ( در فلسفه ذهن ، عصب شناسی ، بیولوژی و...) است . ما زمانی میتوانیم در باره حیوانات قضاوت درستی ( نسبتا و نه قطعا ) داشته باشیم که بتوانیم در مورد مسائلی همچون انگیزش ( که الان یک شاخه اساسی و مهم علم روانشناسی است ) به نتایج متفق القول و اجماعی برسیم . بزعم من فعلا چنین اجماعی وجود ندارد و نظریات و مکاتب مختلفی داعیه دارند .

- بنابراین نمیتوان با قطعیت گفت تمام احساسات و انگیزشهای ما قابل نحویل به فیزیولوژی است . این همان فیزیکالیسم است . من نمیگویم غلط است ولی به گمانم فیزیکالیسم هنوز نمیتواند بطور قاطع از خودش دفاع کند .

- در عین حال من باور ( = عقیده و نه علم ) دارم که انسان و حیوان تفاوت کیفی ندارند بلکه تفاوت کمی دارند . یعنی اگر در انسان چیزی بنام محبت هست ، در سگ هم هست . اگر چیزی بنام پرسونالیتی در انسان هست ، در سگ هم هست . ما هم حیوانی هستیم در طول سایر حیونات ولی انقدر با حیوانات دیگر فاصله گرفته ایم که این تفاوت ، یک تفاوت کیفی بنظر میرسد .

- و راستش من نمیدانم این تفاوت محصول چیست . محصول جناب انتخاب طبیعی است یا محصول یک شعور برتر یا هر چی.... نمیدانم ( در واقع هیچکس نمیداند ) .

- علی ای حال و روی هم رفته من شخصا تجربه داشتن چندین سگ را داشته ام و کمترین شکی در محبت ، وفاداری ، و شعور سگ ندارم و برایم مهم نیست این صفات دقیقا چی چی هستند . ماشین خوب خوب است ولو مطلقا هیچ اراده و اگاهی ای ندارد . سگ خوب هم همینطور .
manooch آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکرها از این نوشته :
pouyam (23-07-2016)