انجمن تخصصی ایرانیان داگ - Iranian Dog

انجمن تخصصی ایرانیان داگ - Iranian Dog (http://www.iraniandog.com/index.php)
-   ادبیات (http://www.iraniandog.com/forumdisplay.php?f=68)
-   -   درسی که از یک سگ آموختم (http://www.iraniandog.com/showthread.php?t=2648)

شمع راه 17-11-2011 16:08

درسی که از یک سگ آموختم

سالها پیش مدتی را در جایی بیابان گونه بسر بردم. عزیزی چهار دیواری خود را در آن بیابان در اختیار من قرار داد. یک محوطه بزرگ با یک سرپناه و یک سگ. سگ پیر و قوی هیکلی که برای بودن در آن محیط خلوت و ناامن دوست مناسبی به نظر می رسید.

ما مدتی با هم بودیم و من بخشی از غذای خود را با او سهیم می شدم و او مرا از دزدان شب محافظت می کرد. تا روزی که آن سگ بیمار شد. به دلیل نامعلومی بدن او زخم بزرگی برداشت و هر روز عود کرد تا کرم برداشت.
دامپزشک، درمان او را بی اثر دانست و گفت که نگهداری او بسیار خطرناک است و باید کشته شود. صاحب سگ نتوانست این کار بکند. از من خواست که او را از ملک بیرون کنم تا خود در بیابان بمیرد. من او را بیرون کردم. ابتدا مقاومت می کرد ولی وقتی دید مصر هستم رفت و هیچ نشانی از خود باقی نگذاشت. هرگز او را ندیدم. تا اینکه روزی برگشت از سوراخی مخفی وارد شده بود، این راه اختصاصی او بود. بدون آن زخم وحشتناک. او زنده مانده بود و برخلاف همه قواعد علمی هیچ اثری از آن زخم باقی نمانده بود. نمیدانم چکار کرده بود و یا غذا از کجا تهیه کرده بود اما فهمیده بود که چرا باید آنجار ا ترک می کرده و اکنون که دیگر بیمار و خطرناک نبود بازگشته بود.
در آن نزدیکی چهاردیواری دیگری بود که نگهبانی داشت و چند روز بعد از بازگشت سگ آن نگهبان را ملاقات کردم و او چیزی به من گفت که تا عمق وجودم را لرزاند…
او گفت که سگ در آن اوقاتی که بیرون شده بود هر شب می آمده پشت در و تا صبح نگهبانی می داده و صبح پیش از اینکه کسی متوجه حضورش بشود از آنجا میرفته. هرشب …
من نتوانستم از سکوت آن بیابان چیزی بیاموزم اما عشق و قدرشناسی آن سگ و بیکرانگی قلبش مرا در خود خورد کرد و فرو ریخت. او همیشه از اساتید من خواهد بود.

Tavroj 17-11-2011 18:19

من که خیلی تحت تاثیر قرار قرار گرفتم.
خاطره خیلی خوبی بود

B.G.S 17-11-2011 21:30

خیلی زیبا بود... واقعا لذت بردم... خاطره خودت هست شمع راه عزیز؟
اگر خاطره خودت هست میشه بگی اون سگ الان زنده هست یا مرده یا...

evil 18-11-2011 01:55

ممنون . خیلی قشنگ بود.

DogLover 18-11-2011 10:19

ممنون شمع را عزیز،،، ولی ای کاش همیشه به حقوق دیگران احترام بگذاریم و اینجور مواقع منبع را هم ذکر کنیم

شمع راه 18-11-2011 11:35

B.g.s عزیز این مطلب را از انجمن داستانهای پند آموز و ادبیات گرفتم

shahriar95 06-07-2013 17:15

اینجا که بخش ادبیاته و شاید حرف من ارزشی نداشته باشه ولی از نظر رفتارشناسی , تمام رفتار های حیوانات از روی غریزه هست و اساسا اون ها فکر نمی کنند بر اساس جبر رفتار می کنند

ali.as 06-07-2013 18:13

نقل قول:

نوشته اصلی توسط shahriar95 (پست 94194)
اینجا که بخش ادبیاته و شاید حرف من ارزشی نداشته باشه ولی از نظر رفتارشناسی , تمام رفتار های حیوانات از روی غریزه هست و اساسا اون ها فکر نمی کنند بر اساس جبر رفتار می کنند

شهریار برا این حرف منبع علمی داری؟ تا جایی که من از مقالات و برنامه های علمی و مستند متوجه شدم خیلی از حیوانات دارای هوش هستن و بعضی از حیوونا مثل سگ و دلفین حتی دارای احساس هم هستن بخصوص سگ که میگن شبیه ترین احساسات رو به انسان داره و میتونه شرایط روحی (غم، شادی، هیجان، ترس و ...) رو درک کنه وحتی میتونه با انسان هم دردی کنه.

mehrnaz-ghasemi 06-07-2013 18:15

نقل قول:

نوشته اصلی توسط shahriar95 (پست 94194)

اتفاقا بر عکسه ،نمیدونم شما تجربه ی نگهداری از چه حیواناتی رو داشتی ولی من که از بچگی با حیوانات مختلفی بودم این قضیه برام مثل روز روشنه .شاید اشرف مخلوقات انسان باشه ولی حیوانات هم از احساسات زیادی بر خوردار هستند چه وحشی و اهلی بنده بار ها به چشم دیدم
اونها رفتار تند رو متوجه میشن و یا قهر میکنن یا ....
اونها مهربونی رو متوجه میشن و به شیوه ی خودشون ابراز احساسات میکنن
اونها کاملا میتونن خوبی رو از بدی تشخیص بدن

قهر میکنن ،بلدن دل کسی رو به دست بیارن ،برای هم شیرین کاری میکنن ،دلتنگی میکنن ، با هم بازی میکنن و گاهی شاخ و شونه میکشن ،میتونن همدیگرو دوست داشته باشن یا از هم متنفر باشن و خلاصه خیلی از رفتار ها دیگه
انسان هم خیلی از کار هاش رو از روی غریزه انجام میده همراه با کمی فکر ،مثلا شما وقتی بچه بودی بهت یاد دادن که برای ابراز ناراحتی گریه کنی یا برای ابراز شادی بخندی ؟؟و خیلی از چیز های دیگه
اول باید بدونید غریزه چه معنایی داره و بعد تفسیرش کنید ،هیچ موجودی بدون غریزه ی خودش نمیتونه زندگی کنه حتی انسان
حتی گیاهان هم از احساسات برخوردار هستند و ما به عنوان انسان باید به تمام موجوداتی که احساس دارند و تمام چیز های هستی را احساس میکنن احترام بگذاریم

shahriar95 07-07-2013 01:10

بحث کاملا فلسفی و علمی هست.
جواب علی: برای حرفم منیع علمی دارم که تمام رفتار حیوانات(که انسان جای بحث مفصل داره) از روی غریزه هست. کتاب زیست شناسی پیش دانشگاهی فصل رفتارشناسی. در ضمن همه حیوانات (حتی مورچه) دارای هوش هستند ولی در گستره بسیار بازی قرار دارند(با توجه به تعریف هوش از نظر خیلی ها)
بحث هوش نیست. فکر کردن است که به معنی تجزیه و تحلیل رویداد های گذشته و آینده است.
همچنین بحث احساسات هم از فکر کردن جداست و قبول دارم که سگ ها(نه هر حیوانی) تا حدودی احساسات را درک می کنند و به آن پاسخ می دهند(در جواب علی و مهرناز خانم)
جواب خانم قاسمی: بنده هم از بچه گی به حیوانات خصوصا سگ علاقه خاصی داشتم و تا به حال از کاسکو(باهوشترین پرنده) و انواع پرنده و ماهی و موش و ...(نخندید!) نگهداری کرده ام و شما نگاه نکنید سگ ندارم ولی به دلیل علاقه م از بعضی از کسانی که سگ داشتن بیشتر می دونم.(مجبور شدم بگم)
مهرناز خانم تمامی چیزهایی که گفتید مربوط میشه به احساسات و به هیچ وجه به تفکر ربطی نداره.
در ضمن من به خوبی می دونم غریزه چیه. غریزه عکس العملی هست که یه جانور در جواب محرک های محیط پیرامون و یا محرک های داخلی میده که هر دو به وسیله دستگاه عصبی جانور کار می کنه. در غریزه هیچ چیزی به نام اختیار وجود نداره(پس هیچ فکر کردنی صورت نمیگیره). غریزه , زمینه و پایه 100 درصد ژنتیکی داره. و همونطور که گفتم(با منبع) تمام رفتار های حیوانات , پایه و اساس غریزی داره. نتیجه اینکه تمامی رفتار جانوران , پایه و اساس ژنتیکی داره و چون ژنتیک هیچ جانداری دست خودش نیست تمامی رفتار هاش هم , اعم از شادی خنده گریه قهر آشتی وفا دست خودش نیست و به جبر است.
جالب است بدانید تمام چیزهایی مثل تفکر , احساسات , غریزه و رفتار , تماما رویدادهایی فیزیکی هستند که در دستگاه عصبی جانداران(مغز و نخاع) اتفاق می افتد. منبع: زیست شناسی سوم دبیرستان فصل دستگاه عصبی (این جمله آخر ربطی به بحث نداشت ولی شاید دوستان دیگر رشته ها ندانند)
خوش حال میشم به این بحث جالب ادامه بدیم یا حداقل نظرتون رو بگید. لطفا نوشته هام رو به دقت و به آرومی بخونید و پیش خودتون تجزیه و تحلیل کنید.

ساعت 22:50 بر حسب GMT +3.5 می باشد.